Nůž

28.10. 2019637x0

Jednou dávno, ještě jako sebe-se-rozvojový holobrádek, nedochůdče, jsem seděl s hlavou v dlaních. V depresi a frustraci, že se mi nedaří, ať na sobě makám jak makám, dosáhnout něčeho “vesmírně důležitého”. Něčeho, co jsem moc chtěl (ne potřeboval, chtěl).

Prostě chandra a temno v hlavě. Tak jak jsem tenkrát schlíple seděl a skučel, tak šel okolo mentor a utrousil:

“BROUSÍŠ NŮŽ NA TUPÝ STRANĚ… SICE BROUSÍŠ DOBŘE, ALE NA BLBÝ STRANĚ”.

A šel dál. (Tak už to mentoři dělaj, že jen něco utrousí, moc neporadí,…ale změní ti tím všechno). Ani jsem v té době nevěděl, že to je mentor a ani co to je mentor. (To taky dělaj, že se ti v životě zjeví nečekaně, nezvaně, odnikud). Každopádně mi pak dobře padlo, že jsem ho poslouchal a hledal v jeho slovech, činech, postojích návody, které by se mi mohly hodit. (Naučil jsem se například típat cigarety rukou, není to snadné ale taky to není to nejhodnotnější).

Přestal jsem tenkrát „dočasně“ brousit. Začal jsem hledat, kde je ta správná, ostrá strana nože. Kde to má největší smysl brousit. Kde to broušení bude nej-smyslu-plnější.

V praxi to znamenalo, že jsem se začal víc zajímal o to, co je moje přirozenost. Jaké mám opravdové talenty. Co mě opravdu baví, těší. Co mi opravdu jde.

Přestal jsem dělat to, co moje nebylo, co mi nešlo, co mě netěšilo. Ale nezapomněl jsem na to. Jen se už nevysiluji tím, co je ta moje “tupá strana nože” a brousím, snažím se “brousit” především tu správnou, ostrou stranu.

Například: Udělat z introverta extroverta byla fakt marnost. Udělat z introverta otevřeného, komunikujícího a sebe-si-vědomého introverta, to už jde mnohem líp).

Pak mi životem prošla ještě řada dalších mentorů. Někteří se mihli, někteří mě provázejí stále. Jsem za ně rád a děkuji jim. I když někdy jsou jejich “řeči” k nasrání…pak si ale vždycky řeknu “BROUSÍM PRÁVĚ TEĎ NA SPRÁVNÉ STRANĚ, NEBO…?”

A CO TY? KDE BROUSÍŠ?

NA TUPÝ NEBO NA OSTRÝ?

Možná usilovně brousíš, nevíš na které, ale brousíš o sto péro..

Přitom netrpělivě vyhlížíš mentora, aby tě zorientoval.

Na chvilku se zastav…

….

….

Najdeš ho nejspíš v Kaufáči za kasou č.3, na krku bude mít visačku se jménem….

Ne, tam asi nebude. Nebo jo?

😉

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů